Nhuộm tóc có hại không? Chết vì nhuộm tóc là có thật?

A është e dëmshme boja e flokëve? Ngjyrosja e flokëve është një metodë popullore e trajtimit të bukurisë. Jo vetëm për femrat por edhe për meshkujt. Një ngjyrë e re e flokëve mund të ndryshojë shpejt pamjen e një personi. Në shumë raste, është e mundur që papritur të promovohet bukuria.

Por me këtë vjen edhe rreziku i mundshëm i sëmundjes dhe kancerit. Për të marrë ngjyrat në modë të flokëve që bien në sy, duhet të zbardhim dhe lyejmë flokët. Por sa më e lehtë të jetë ngjyra, aq më shumë zbardhues nevojitet. Dhe kjo, nëse përdoret ilaçi i gabuar, procedura e gabuar do të çojë në pasoja të mëdha. Për këto arsye, le të zbulojmë më shumë informacion rreth bojës së flokëve me Cakhia TV. Dhe a ka ndonjë mënyrë për të kufizuar rreziqet shëndetësore?

Xem thêm bài viết liên quan
- Tiệm Tóc Nam – Tổng hợp địa chỉ, giá tiền các tiệm tóc RẺ ĐẸP tại Sài Gòn
- Các Kiểu Tóc Nam Cực Chất Bạn Nhất Định Phải Thử 1 Lần

A është e dëmshme ngjyrosja e tepërt e flokëve?

A është e dëmshme të lyesh shumë flokët Cakhia TV?

A ka shumë informacione në lidhje me ngjyrosjen e flokëve që është e dëmshme? Sepse boja përmban fenilendiamine dhe nitrobenzen. Kjo është një substancë që është e prirur për të shkaktuar alergji, madje edhe modifikime gjenetike dhe kancer.

Në fakt, thanë studiuesit. Kur boja bie në kontakt me lëkurën e njeriut, me temperaturë të lartë, substancat organike të benzenit në ilaç mund të hyjnë në kapilarët në lëkurën e kokës dhe të arrijnë në palcën e eshtrave. Shkakton ndryshime në qelizat e gjakut, duke shkaktuar kështu leuçemi. Përveç kësaj, kur ekspozoheni ndaj ngjyrave, ka shumë mundësi që të keni një reaksion alergjik.

Prandaj, kur lyeni flokët rregullisht, patjetër do të shkaktojë alergji, dermatit kontakti. Megjithatë, ndonjëherë ju lyeni flokët me bojëra me një përqendrim të fenilendiamines nën 6%, rreziku për të shkaktuar kancer është jashtëzakonisht i ulët. Por nuk mungon plotësisht. Përveç kancerit, kur lyeni flokët, do të përballeni me rreziqet e mëposhtme:

Ndikon në sytë dhe lëkurën e kokës

Në treg sot ka shumë barna të panjohura. Përmban përbërës kimikë që irritojnë lëkurën e kokës dhe ju bëjnë sy të skuqur, madje edhe verbëri. Për të mos përmendur, boja e flokëve gjithashtu mund të shkaktojë kruajtje, plagë dhe lëkurë të kokës si thumbimi i milingonave për ata me skalp të dobët dhe të ndjeshëm.

Rënie e flokëve – flokë të thatë – të dredhur dhe të brishtë

Kimikatet e ashpra në bojërat mund t’i bëjnë flokët të brishtë dhe të thyejnë më lehtë. Gjërat do të përkeqësohen vetëm nëse i abuzoni me to. Sidomos ngjyrat e përhershme që përmbajnë amoniak dhe peroksid. Në të, amoniaku mund të shpërbëjë fibrat e flokëve. Dhe peroksidi mund të neutralizojë pigmentin natyral në flokë që përdoret zakonisht për zbardhjen

Astma

Sipas stilistëve të flokëve, njerëzit që janë të ekspozuar ndaj bojës së flokëve janë më të prirur ndaj alergjive dhe astmës. Astma është një sëmundje e rrugëve të frymëmarrjes. Kjo mund të konsiderohet gjithashtu një sëmundje profesionale e stilistëve të flokëve kur ekspozohen ndaj substancave PPD që gjenden në bojërat e flokëve dhe persulfatet e përdorura në zbardhuesit për një kohë të gjatë dhe shpesh.

Tham Khảo Thêm:  6 tiêu chí đánh giá tiệm bánh ăn kiêng bạn nhất định phải biết

Efektet endokrine

Bojë përmban gjithashtu 2 substanca që janë jashtëzakonisht të rrezikshme për shëndetin tonë. Është etoksilate alkilfenol (APE) që gjendet zakonisht në pesticide. Dhe alkooli izopropil mund të shkaktojë depresion dhe dhimbje koke.

Përveç kësaj, boja e flokëve mund të ndikojë në organet motorike të njeriut. Në treg sot, rreth dy të tretat e ngjyrave përmbajnë PPD. Për të mos përmendur ato që mund të kenë nivele të tepërta PPD. Ky është një kimikat që mund të ndikojë në organet motorike. Ky kimikat shkakton dhimbje kyçesh, shpesh në zonat me nyje të vogla si duart, bërrylat dhe kyçet. Simptomat shoqërohen shpesh me manifestime të lëkurës si ënjtje, flluska, skuqje, kruajtje.

Efektet tek foshnja e palindur

Rasti i grave shtatzëna që lyen flokët. Rreziku i kancerit të fetusit rritet dhjetëfish. Kjo është ndoshta përgjigjja më e qartë se a është e dëmshme boja e flokëve?. Lyerja e flokëve është vërtet e keqe. Sidomos me gratë shtatzëna. Nëse përdorni barna me origjinë të panjohur dhe ngjyrosni shumë shpesh.

Xem thêm bài viết liên quan
- Sự thật về quan hệ ngày đèn đỏ có hại không?

A është e dëmshme përdorimi i bojës së flokëve?

A është e dëmshme përdorimi i bojës së flokëve për ju?

Aktualisht, në treg, ka shumë lloje të ngjyrave. Është e nevojshme të zgjidhni me kujdes për të marrë bojën më të kënaqshme, por edhe për të garantuar sigurinë për shëndetin. Ju duhet të përcaktoni kriteret dhe kërkesat tuaja.

Së pari, ju duhet të përcaktoni qëllimin tuaj. Aktualisht, produktet e bojës ndahen në dy kategori. Si një bojë për veshje argjendi dhe bojë e modës. Nga këto dy ngjyra, ngjyrat e veshura me argjend janë zakonisht me ngjyrë të errët, me ngjyrë kafe të errët dhe të vështira për t’u ngjyrosur. Zakonisht do të përdoret për të kollitur të moshuarit, të mbuluar me flokë gri. Sa i përket bojave të modës, ajo është e ndryshme, ka aftësinë për t’u ngjyrosur shumë mirë dhe do t’ju bëjë të dukeni më mbresëlënëse.

Përveç kësaj, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe zgjedhjes së atyre me etiketa dhe origjinë të qarta. Sidomos duhet të zgjidhni markat e mëdha për të garantuar sigurinë gjatë përdorimit. Ju mund t’i referoheni linjave të mëposhtme të bojës:

Krem L’Oreal Excellence

L’Oreal, një markë lider nga Franca. Për këtë markë Cakhia TV beson me vendosmëri se nuk ka nevojë të përmendet shumë. Sepse kjo është pothuajse marka kombëtare e çdo vietnamezi. Askush nuk është në dijeni të kësaj marke.

L’Oreal është i besuar nga shumë njerëz për shkak të gamës së larmishme të ngjyrave, shumë toneve që i afrohen flokëve aziatikë. Përveç kësaj, produktet e ngjyrosjes së L’Oreal përmbajnë përbërës për kondicionimin e flokëve. I bën flokët me shkëlqim dhe të fortë. Shtimi i përbërësve të tillë si kolagjeni, ceramide për të ndihmuar në mbrojtjen dhe reduktimin e dëmtimit të flokëve. L’Oreal është gjithashtu i famshëm për aftësinë e tij për të mbajtur ngjyrën deri në 3 muaj. Dhe nuk përmban amoniak të dëmshëm, por gjithashtu ngjyros shpejt dhe është mjaft standard.

Çmimi: 126,000 VND / 1 shishe 172 ml

Në shitje këtu

Flluskë e stilit të nxehtë të shtëpisë së Etudit

Si një markë nga Koreja, Etude është shpesh e famshme për produktet e saj të jashtëzakonshme të grimit. Por kur bëhet fjalë për bojërat, kjo është gjithashtu një pikë e fortë e Etude House. Me një teksturë shkumë ngjyre që e bën lyerjen e flokëve të shpejtë dhe të thjeshtë. Nuk ndryshon nga shampoja e zakonshme, por do të japë një ngjyrë mjaft të kënaqshme të flokëve. Prandaj, edhe nëse jeni përdorues për herë të parë, nuk do të jetë shumë e vështirë. Shumë këngëtarë idhujsh e përdorin atë, kështu që boja Etude House është bërë më e njohur. Lehtë për t’u ngjyrosur, personalitet i bukur me ngjyra. Pra, pse të mos e provoni!

Tham Khảo Thêm:  Review 05 trà giảm cân Orihiro của Nhật

Çmimi: 350.000 VND / 1 shishe 60 ml

Në shitje këtu

3CE Trajtimi i ngjyrosjes së flokëve

Një tjetër markë e spikatur nga toka e kimchi. 3CE ka qenë gjithmonë i famshëm dhe ka shënuar me buzëkuq super cilësor. Por përveç kësaj 3CE ofron edhe një linjë kremrash për ngjyrosjen e flokëve. Ngjyrat e 3CE nuk janë shumë të larmishme, vetëm të kapsuluara në 5 ngjyra. Bie në sy dhe në modë si kafe, portokalli, rozë kafe, kafe çokollatë dhe gri e nxirë. Megjithatë, ilaçi e ruan ngjyrën vetëm për rreth 7 ditë. Prandaj, nuk do të jetë shumë e përshtatshme nëse dëshironi të luani ngjyra për një kohë të gjatë. Por nëse një “kameleoni” i pëlqen të ndryshojë. Atëherë ky është produkti për ju.

Çmimi: 180 000 VND / tub 50 ml.

Në shitje këtu

Goldwell

Goldwell është marka numër 1 në teknologjinë e kujdesit për flokët dhe produktet e ngjyrosjes së flokëve. Kjo duhet të jetë një markë shumë e njohur për ata prej jush që kujdesen për flokët tuaj ose shkojnë në një sallon flokësh.

Goldwell është i famshëm për avantazhet e tij si: dhënia e ngjyrave të ndritshme, të gjalla dhe të qëndrueshme të flokëve, që përmban shumë lëndë ushqyese, duke i bërë flokët me shkëlqim dhe të shëndetshëm. Përveç kësaj, Goldwell nuk përmban amoniak që shkakton një erë të fortë dhe në të njëjtën kohë, kufizon dëmtimin e flokëve.

Çmimi: Duke filluar nga 200,000 deri në 300,000 VND

Në shitje këtu

Revlon

Do të jetë zgjedhja e parë për ju nëse dëshironi të lyeni flokët por edhe t’i ushqeni. Marka nuk është shumë e famshme në hapësirën e ngjyrave të modës sepse shumica e produkteve të Revlon janë të prirura për ngjyra të thella si kafe, kafe e errët, … kjo është një zgjedhje e shkëlqyer për ata prej jush që gjithmonë dëshironi një ndryshim, por nuk dëshironi ta teproj.i shquar. Të gjitha produktet e Revlon kanë avantazhin e të qenit të bukur, të qëndrueshëm dhe më e rëndësishmja, të gjitha produktet përmbajnë keratin për të ndihmuar në forcimin e flokëve dhe për të parandaluar thyerjen.

Çmimi: 100 000 VND / 1 kuti

Në shitje këtu

Si të rivendosni flokët pas lyerjes

Si të rivendosni flokët pas lyerjes së Cakhia TV

Pas lyerjes së flokëve, historia që duhet diskutuar këtu është se si të kujdeseni për flokët tuaj. Sepse pas lyerjes, flokët tanë patjetër do të dëmtohen për shkak të ekspozimit kimik. Prandaj, është e nevojshme të kujdeseni me produkte të specializuara. Cakhia TV do t’ju tregojë disa këshilla për kujdesin e flokëve nga asgjëja tek e shtrenjta.

Shampo për rikthimin e flokëve pas zbardhjes

Si rregull i përgjithshëm, kur lyeni flokët, nuk duhet t’i lani flokët shumë në mënyrë që flokët të ruajnë më mirë ngjyrën. Në veçanti, me ngjyrat e tymosura, rozë, vjollcë dhe platini, duhet të përdorni një shampo të veçantë një herë në javë për të mbajtur ngjyrën e flokëve. Ngjyrat e lehta duhet të përdorin shampo ngjyrë vjollce me një efekt natyral zverdhjeje pas zbardhjes së flokëve, si dhe të ngadalësojnë kohën e zbehjes së flokëve. Përveç kësaj, është e nevojshme të kombinohen me produkte të tjera për kujdesin e flokëve.

Pritini flokët rregullisht për të rivendosur flokët pas zbardhjes

A është e dëmshme boja e flokëve? Më e dëmshme është për flokët. Zbardhja dhe lyerja e flokëve i bën flokët të dredhur dhe të lehtë për t’u thyer, majat e thata, majat e ndara. Prandaj, është e nevojshme që rregullisht të shkurtohen majat e flokëve për t’i bërë flokët të duken më të trashë dhe të lëmuar.

Tham Khảo Thêm:  Review bánh mì xíu mại Cô Sương

Minimizoni përdorimin e nxehtësisë në flokë pas zbardhjes

Tabuja absolute pas lyerjes së flokëve është efekti i nxehtësisë, sepse në këtë kohë flokët janë shumë të dobët dhe të lehtë për t’u thyer. Rekomandohet që të rrotulloni flokët dhe të mbuloni kokën kur dilni në diell për të shmangur ekspozimin ndaj nxehtësisë dhe rrezet e diellit. Në të njëjtën kohë, pasi të keni larë flokët, mos përdorni tharëse flokësh, por lërini flokët të thahen natyrshëm. Kur dëshironi të stiloni, kufizoni përdorimin e nxehtësisë, mund të përdorni metoda të tjera si mbështjellja e flokëve, gërsheta e flokëve gjatë natës.

Hidraton flokët

Zbardhja dhe lyerja e flokëve humbet elasticitetin e tyre deri në 60%. Prandaj, të qenit në gjendje për të siguruar njëkohësisht ruajtjen e ngjyrës së flokëve si dhe butësinë e flokëve kërkon trajtime të restaurimit të flokëve në spa dhe maska ​​për flokët. Një shënim i vogël është se ju duhet të keni zakon të përdorni vajra esencialë çdo ditë për të hidratuar plotësisht flokët tuaj.

Kombinoni produkte të tjera

Për të ushqyer si dhe për të rivendosur flokët, për t’i bërë flokët më të fortë, përveç përdorimit të trajtimeve të jashtme, nuk mund të anashkaloni hapat e rikuperimit nga brenda. Përdorni pilula biotine për t’u kujdesur për flokët tuaj nga brenda.

Natrol Biotin

Natrol Biotin përdoret si për meshkujt ashtu edhe për femrat, duke ndihmuar në rënien e flokëve, lëkurën e errët dhe thonjtë e dobët. Produkti nuk përmban substanca të dëmshme dhe sidomos çmimi është mjaft i arsyeshëm, ndaj kjo do të jetë zgjedhja e parë për shumë njerëz.

Çmimi: 320 000 VND

Në shitje këtu

Krenaria e Puritanit

Përveç stimulimit të rritjes së flokëve, përmirësimit të flokëve të brishtë dhe të dobët, Puritan’s Biotin gjithashtu mbështet bukurinë e lëkurës dhe kjo pilulë gjithashtu ndihmon për të ndihmuar gjëndrat e djersës, indet nervore, palcën e eshtrave, veçanërisht gonadet e shëndetshme mashkullore.

Çmimi: 400 000 VND

Në shitje këtu

DHC Biotina

Tableta orale DHC Bioitn ka aftësinë të ndihmojë trupin të rivendosë dhe forcojë proteinat, të ndihmojë në rritjen e elasticitetit të flokëve, të reduktojë thyerjen dhe tharjen e tharjes, majat e çara. Nxit prodhimin e kolagjenit për trupin, duke e bërë lëkurën më të lëmuar dhe të butë. Sidomos, çmimi i këtij produkti është mjaft i lartë për studentët, ndaj do të jetë një zgjedhje e vlefshme për të rinjtë. Por që të funksionojë, duhet të jeni të durueshëm.

Cmimi eshte 150000 VND

Në shitje këtu

Mund të provoni të lyeni për të përjetuar, ndryshuar, rinovuar veten, por mos e teproni, lyerja e flokëve vazhdimisht është një zgjedhje krejtësisht e gabuar. Në një vit, ju duhet të lyeni flokët vetëm 2 deri në 3 herë, çdo herë me të paktën 4 muaj diferencë. Megjithatë, mbajtja e tij për një kohë të gjatë do të ketë një rrezik shumë të lartë të sëmundjeve dhe dëmtimit të flokëve. Prandaj, duhet të lyeni flokët vetëm rreth dy herë në vit dhe të bëni një pushim pas ditëve të lyerjes, si dhe të kujdeseni mirë për flokët tuaj. Kjo është një eksperiencë interesante por edhe shumë e kushtueshme, ndaj duhet ta konsideroni me kujdes përpara se të ngjyrosni, sepse jo vetëm kushton para për të zbardhur, por edhe mirëmbajtja dhe procesi i restaurimit do t’ju kushtojë shumë.


Përmbajtja e përpiluar nga Cakhia TV
Kontaktoni: www.Cakhia TV.com

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Nhuộm tóc có hại không? Chết vì nhuộm tóc là có thật? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy