Da hỗn hợp thiên dầu nên dùng gì

Kur keni një lloj lëkure të kombinuar me vaj, zgjedhja e produkteve të duhura është shumë e rëndësishme. Për të mbajtur ekuilibrin e lëkurës dhe për të kufizuar sebumin dhe për të reduktuar aknet. Pra, çfarë duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Xem thêm bài viết liên quan 
- Da khô nên dùng gì
- Da hỗn hợp thiên khô nên dùng gì
duke treguar poshtë 2
paç fat

Çfarë është lëkura e kombinuar me vaj?

Çfarë është lëkura e kombinuar me vaj?

Lëkura e kombinuar me vaj është lloji i lëkurës ku zona T (balli, hunda, mjekra) duket më e yndyrshme se zonat e tjera të fytyrës. Ndërkohë, zonat e tjera të fytyrës duken më pak të yndyrshme ose mjaft të thata. Lëkura e kombinuar me vaj zakonisht ka karakteristikat e mëposhtme:

  • Zona T e naftës: Zonat e ballit, hundës dhe mjekrës shpesh duken të yndyrshme, duke shkaktuar shkëlqim dhe duke krijuar një mjedis të favorshëm për bakteret që shkaktojnë akne.
  • Faqe dhe mjekër të thatë: Këto zona shpesh duken të thata, të ashpra dhe mund të pësojnë acarim, skuqje ose lëkurë.
  • Poret: Lëkura e kombinuar me vaj mund të ketë pore të zmadhuara dhe të mbingarkuara në zonën T, ndërsa poret në zona të tjera janë më të vogla në madhësi.

Çfarë duhet të përdor për lëkurën e kombinuar??

duke treguar poshtë 2
paç fat

Cilin pastrues grimi duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Kur blini një pastrues grimi për lëkurë të kombinuar me vaj, zgjidhni një produkt me një formulë pa vaj për të shmangur bllokimin e poreve. Përveç kësaj, duhet të zgjidhni një pastrues grimi me përbërës beninje që nuk e irritojnë apo thajnë lëkurën.

Ujë pastrues me aminoacide hidratuese të çajit jeshil Innisfree

imazhi 246

Uji pastrues hidratues i aminoacideve Innisfree Green Tea është një produkt që përmban lagështi të bollshme nga Beauty Green Tea.

Beauty Green Tea, i zgjedhur nga më shumë se 2,401 varietete koreane të çajit jeshil, përmban 16 aminoacide të ndryshme, 3.5 herë më të koncentruar se çaji jeshil i zakonshëm. Uji pastrues përmban gjithashtu ujë të çajit jeshil 2.0™, i përmirësuar me teknologjinë Dual-Moisture-Rising™ për të mbajtur të paprekur lëndët ushqyese të lëkurës.

Ky produkt gjithashtu ka micela që largojnë në mënyrë efektive papastërtitë, papastërtitë dhe sebumin nga lëkura pa e shpëlarë me ujë. Në të njëjtën kohë, çaji jeshil dhe rrënja e çajit të pasura me saponina në produkt ndihmojnë në hidratimin e lëkurës, parandalojnë tharjen e lëkurës dhe sjellin një ndjesi freskuese pas heqjes së grimit.

Blini produkte këtu

Çfarë larës fytyre duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Kur blini një pastrues për lëkurë të kombinuar, zgjidhni një produkt me një formulë të butë që nuk do ta thajë lëkurën tuaj ose nuk do të çekuilibrojë vajrat natyralë të lëkurës tuaj. Përveç kësaj, rekomandohet të zgjidhni një pastrues me përbërës pastrimi të thellë dhe kontroll efektiv të vajit për të reduktuar shkëlqimin dhe për të shtrënguar poret.

Tham Khảo Thêm:  Green Tea Serum Innisfree do Jang Wonyoung đại diện gây kích ứng, lên mụn?

Pastrues fytyre Japan Biore

imazhi 247

Biore Japan Blue Cleanser është një produkt i përshtatshëm për lëkurë të kombinuar dhe ka përbërës neutralë të përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Ky produkt jep një ndjesi të butë kur përdoret, nuk e than lëkurën dhe ndihmon lëkurën të bëhet e pastër, e lëmuar dhe më rrezatuese. Pastruesi i fytyrës Biore gjithashtu ka aftësinë të parandalojë aknet, të ndihmojë në pastrimin e thellë të fytyrës dhe të ruajë lagështinë pa shkaktuar akne.

Në veçanti, ky produkt ka gjithashtu aftësinë për të larë grimin BB Cream dhe mund të përdoret si një alternativë për heqjen e grimit për grim të lehtë. Me grimcat e imëta vetë-thyese dhe ekstraktin e lajthisë së shtrigës, pastrues i fytyrës Biore ndihmon gjithashtu në heqjen e sebumit dhe zvogëlimin e poreve.

Blini produkte këtu

Cilin tonik duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Kur blini një tonik për lëkurë të kombinuar me vaj, sigurohuni që të zgjidhni një produkt me një formulë jo të yndyrshme që mbështet kontrollin efektiv të yndyrës. Tonerët duhet të përmbajnë përbërës si acid salicilik ose niacinamide për të ndihmuar në shtrëngimin e poreve, kontrollin e yndyrës dhe balancimin e lëkurës dhe për të siguruar lagështi të butë për të parandaluar tharjen e lëkurës pas përdorimit.

Toner 1025 Dokdo Round Lab

imazhi 248

Toner 1025 Dokdo Round Lab është një tonik i butë me formulën HATCHING EX-07 që përmban përbërës natyralë nga rajoni Gangwondo. Ky produkt ndihmon në kontrollin e yndyrës së tepërt dhe rigjenerimin e keratinociteve në sipërfaqen e lëkurës, duke përmirësuar strukturën dhe duke i dhënë lëkurës një shkëlqim të shëndetshëm.

Në veçanti, ky ujë balancues siguron kujdes të veçantë për lëkurën e dëmtuar dhe të ndjeshme. Përzierja e Panthenol, Allantoin dhe Beataine në produkt qetëson dhe mbron lëkurën nga ndikimet e dëmshme mjedisore.

Me një teksturë me bazë uji që përthithet shpejt dhe butësisht, toniku nuk ndihet i yndyrshëm dhe i parehatshëm. Menjëherë pas përdorimit do të ndjeni përmirësim në sipërfaqen e lëkurës. Ky produkt është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht për lëkurën e ndjeshme.

Blini produkte këtu

Çfarë serumi duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Kur blini një serum për lëkurë të kombinuar, sigurohuni që të zgjidhni një produkt me një formulë të butë dhe jo të yndyrshme. Serumet duhet të përmbajnë përbërës si niacinamide, acid hialuronik dhe ekstrakt çaji jeshil për të siguruar lagështi, qetësimin dhe balancimin e lëkurës, duke ndihmuar në kontrollin e yndyrës dhe poreve astringente. Në veçanti, zgjidhni një serum që nuk përmban vajra ose substanca që bllokojnë poret për të shmangur bllokimin dhe shkaktimin e akneve në lëkurë.

Serum ghost: nyo Bifida Biome Complex Ampule

imazhi 251

Serum ma:nyo Bifida Biome Complex Ampule është një produkt special serumi me përdorime dhe përfitime të shumta për lëkurën.

Ky produkt ndihmon në ndërtimin e një pengese të fortë të lëkurës, duke e mbrojtur lëkurën nga agjentët dëmtues të mjedisit të jashtëm. Në të njëjtën kohë, serumi gjithashtu siguron lagështi në lëkurë me 10 lloje të Acidit Hialuronik, duke e mbajtur lëkurën të butë dhe elastike.

Vlen gjithashtu të përmendet se serumi ma:nyo Bifida Biome Complex Ampule është testuar dhe provuar se promovon shëndetin e lëkurës në vetëm 3 javë, testuar nga dermatologu.

Tham Khảo Thêm:  Review bánh mì xíu mại Cô Sương

Ai përmban gjithashtu 5 lloje probiotikësh, të krijuar posaçërisht për të mbrojtur barrierën e lëkurës. Kombinimi i kompleksit bifida biome dhe probiotikëve ndihmon në përmirësimin e pamjes së lëkurës, duke ndërtuar një bazë të fortë për lëkurën, duke rezultuar në një çehre të shëndetshme, të fortë dhe me shkëlqim.

Blini produkte këtu

Çfarë maske duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Kur blini një maskë për lëkurë të kombinuar të yndyrshme, kushtojini vëmendje zgjedhjes së produkteve me formulë që pastron thellë, kontrollon yndyrën dhe zvogëlon poret. Maskat duhet të përmbajnë përbërës si argjila e bardhë, acidi salicilik dhe ekstrakti i çajit jeshil për të thithur yndyrën e tepërt, për të pastruar puçrrat dhe për të qetësuar lëkurën. Në të njëjtën kohë, zgjidhni një maskë që nuk shkakton tharje të tepërt dhe nuk shkakton acarim për të ruajtur lagështinë dhe për të balancuar lëkurën.

Disa By Mi Super Matcha Pore Clean Clay Mask

imazhi 249

Disa By Mi Super Matcha Pore Clean Clay Mask është një produkt special maskash me shumë përdorime dhe përfitime për lëkurën.

Produkti përmban argjilë të bardhë, e cila ka veti antibakteriale dhe kontrolluese të yndyrës, duke ndihmuar në detoksifikimin e lëkurës. Mineralet si kalciumi, magnezi, kaliumi i pranishëm në argjilën e bardhë sigurojnë ushqim të rëndësishëm për lëkurën. Në veçanti, balta e bardhë gjithashtu ka efekt qetësues të lëkurës, redukton aknet dhe redukton shpejt ënjtjet, veçanërisht e përshtatshme për lëkurën me akne.

Maska përmban gjithashtu acid salicilik, i cili ndihmon në tharjen e shpejtë të akneve dhe shtyn aknet nën lëkurë. Glicerina dhe vitamina E që përmbahen në produkt ndihmojnë në ruajtjen e lagështirës së lëkurës, kundër plakjes dhe sjellin lëkurë më të ndritshme dhe më të lëmuar. Ekstrakti i çajit jeshil siguron lagështi në lëkurë dhe e mban atë të butë.

Blini produkte këtu

Çfarë kremi duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Kur blini një krem ​​për lëkurë të kombinuar, sigurohuni që të zgjidhni një produkt me një formulë të butë dhe jo të yndyrshme. Zgjidhni kremrat që përmbajnë përbërës si ceramide dhe niacinamide për të siguruar lagështi, rigjeneruar lëkurën dhe rregulluar prodhimin e vajit.

Në të njëjtën kohë, kremi gjithashtu duhet të jetë në gjendje të kontrollojë sebumin dhe të shtrëngojë poret. Kërkoni produkte që nuk janë irrituese dhe të përshtatshme për lëkurën tuaj për të siguruar hidratimin dhe balancimin efektiv.

Paula’s Choice Clear Oil – Hidratues pa pagesë

imazhi 250

Hidratuesi i pastër pa vaj i Paula’s Choice është një produkt kremi me shumë përbërës për të ndihmuar në sigurimin dhe ruajtjen e lagështirës së lëkurës.

Produkti përmban Ceramide, të cilat kanë aftësinë për të hidratuar dhe rikuperuar, duke ndihmuar në rigjenerimin e lëkurës. Niacinamide/Vitamina B3 ofron shumë përfitime për lëkurën, si rigjallërim, rigjenerim, shtrëngim të poreve, përmirësim të mpiksjes, linjave të imëta dhe madje edhe ngjyrës së lëkurës. Përveç kësaj, vitamina B3 ka edhe veti anti-inflamatore, duke ndihmuar në përmirësimin e akneve dhe skuqjes.

Ekstrakti i boronicës qetëson skuqjen, ënjtjet dhe ka aftësi antioksiduese, duke mbrojtur lëkurën nga efektet e mjedisit. Ekstrakti i kungullit ndihmon në ruajtjen e lagështisë së lëkurës, duke e bërë lëkurën më të re dhe më të fortë.

Blini produkte këtu

Cilin krem ​​për aknet duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Kur blini kremra për aknet për lëkurë të kombinuar, kërkoni produkte që përmbajnë përbërës si acid salicilik, peroksid benzoil ose retinol për të ndihmuar në pastrimin e akneve dhe kontrollin e yndyrës. Në të njëjtën kohë, kushtojini vëmendje zgjedhjes së një kremi që ka një formulë të butë dhe që nuk bllokon poret.

Tham Khảo Thêm:  Review Bánh mì Liên Hoa Đà Lạt

Differin xhel për aknet

imazhi 252

Xheli i akneve Differin përmban përbërësin aktiv adapalene në një përqendrim prej 0.1% ose 0.3%. Adapalene është një formë e retinoidit me veti antibakteriale dhe anti-inflamatore që janë efektive në trajtimin e akneve.

Differin përdoret për të trajtuar posaçërisht aknet kur ka shumë nyje aknesh, papula dhe pustula. Është i përshtatshëm për përdorim nga personat 12 vjeç e lart dhe mund të aplikohet në një gamë të gjerë zonash të lëkurës si fytyra, gjoksi dhe shpina.

Mekanizmi i veprimit të Differin është të shkatërrojë bërthamat e akneve dhe të kufizojë formimin e akneve nën lëkurë. Vetitë antibakteriale dhe anti-inflamatore të adapalenit ndihmojnë në pastrimin e shpejtë të akneve. Ky produkt gjithashtu ndihmon në zhbllokimin e poreve dhe parandalimin e bllokimit të poreve, duke reduktuar rrezikun e përsëritjes së akneve.

Blini produkte këtu

Çfarë kremi kundër diellit duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Kur blini një krem ​​kundër diellit për lëkurë të kombinuar, kërkoni një me SPF 30 ose më të lartë për t’u mbrojtur nga rrezet UVA dhe UVB. Përveç kësaj, zgjidhni një krem ​​kundër diellit me një formulë jo të yndyrshme që përthithet lehtë dhe nuk mbyll poret. Zgjidhni produkte me përbërës të tillë si oxybenzone, avobenzone, oksid zinku ose dioksid titani për një efekt të mirë mbrojtës të lëkurës.

Krem dielli Photoderm AKN Mat SPF 30

imazhi 253

Photoderm AKN Mat SPF 30 është një krem ​​kundër diellit për lëkurën e yndyrshme, të kombinuar dhe të prirur ndaj akneve. Produkti ka mbrojtje efektive nga dielli dhe ndihmon në reduktimin e papërsosmërive të lëkurës. Formula e kremit përfshin përbërës të tillë si Octocrylene, Methylene bis-benzotriazolyl tetrametilbutilphenol dhe Butyl Methoxydibenzoylmethane për të mbrojtur lëkurën nga efektet e rrezeve UVA dhe UVB.

Përveç kësaj, ekstrakti i algave Laminaria ndihmon për të forcuar dhe uniformuar tonin e lëkurës. Kremi gjithashtu përmban Rhamnozë dhe Manitol për të siguruar lagështi në lëkurë. Gjithashtu përmban teknologjinë Cellular Bioprotection për të mbrojtur lëkurën nga dëmtimi i diellit dhe teknologjinë Fluidactiv për të ndihmuar në kontrollin e sebumit dhe parandalimin e shpërthimeve. Kremi është jo i yndyrshëm, nuk lë vija të bardha, është i pangjyrë dhe rezistent ndaj ujit.

Blini produkte këtu

Çfarë vitaminash duhet të përdor për lëkurën e kombinuar?

Lëkura e kombinuar me vaj duhet të përdorë disa vitamina për të siguruar lëndë ushqyese dhe për të zgjidhur problemet e përgjithshme të lëkurës. Këtu janë disa vitamina të zakonshme që mund të aplikoni:

  • Vitamina A (Retinol): Ndihmon në rregullimin e prodhimit natyral të vajit të lëkurës, duke reduktuar prodhimin e yndyrës dhe duke shtrënguar poret. Gjithashtu ka aftësinë të nxisë rigjenerimin e lëkurës, të zvogëlojë njollat ​​e errëta dhe të lëmojë rrudhat.
  • Vitaminë C: Ofron mbrojtje antioksiduese, ndihmon në ndriçimin e lëkurës, redukton njollat ​​e errëta dhe nxit prodhimin e kolagjenit. Përveç kësaj, vitamina C gjithashtu punon për të zbehur shenjat e akneve.
  • Vitamina E: Qetëson lëkurën, e mbron atë nga ndikimet mjedisore dhe agjentët inflamatorë. Gjithashtu ka aftësinë për të hidratuar dhe zbutur lëkurën.
  • Vitamina B3 (Niacinamide): Zvogëlon shfaqjen e puçrrave, balancon vajrat natyrale të lëkurës, zvogëlon irritimin dhe ndihmon në njësimin e tonit të lëkurës.
  • Vitamina B5 (Panthenol): Ofron lagështi dhe qetëson lëkurën, ndihmon në kontrollin e shkëlqimit dhe mbështet rigjenerimin e lëkurës.

Blini produkte këtu

duke treguar poshtë 2
paç fat

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Da hỗn hợp thiên dầu nên dùng gì . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy