Các bước skincare ban đêm có đắp mặt nạ cho mọi loại da

Në këtë artikull, Cakhia TV do t’ju prezantojë me “hapat e kujdesit të lëkurës gjatë natës” – një rutinë e rëndësishme e kujdesit të lëkurës për të rigjeneruar dhe ushqyer lëkurën gjatë gjumit. Cakhia TV do të japë këshilla të dobishme dhe udhëzime të hollësishme se si të kryeni hapat e duhur të kujdesit të lëkurës gjatë natës, duke ju ndihmuar të keni lëkurë të shëndetshme, të bukur dhe rinore.

Xem thêm bài viết liên quan 
- Da khô nên dùng gì
- Các bước skincare ban ngày

Rëndësia e hapave të kujdesit të lëkurës gjatë natës

Rëndësia e hapave të kujdesit të lëkurës gjatë natës
 • Pastrimi i lëkurës: Larja e plotë e fytyrës dhe përdorimi i produkteve të përshtatshme pastrimi ndihmon në largimin e papastërtive, yndyrës së tepërt dhe papastërtive që janë grumbulluar në lëkurë. Kjo ndihmon për të hapur poret dhe për të parandaluar aknet dhe pikat e zeza.
 • Rigjenerimi dhe restaurimi i lëkurës: Gjatë gjumit, lëkura rigjenerohet dhe rikthehet më e fortë. Përdorni produkte të kujdesit për lëkurën e natës si kremra, serume, esenca për të ndihmuar në sigurimin e lëndëve ushqyese të nevojshme për rigjenerimin e lëkurës, rritjen e lagështisë dhe për ta bërë lëkurën më të butë.
 • Terapeutike dhe kundër plakjes: Disa produkte për kujdesin e lëkurës gjatë natës mund të përmbajnë përbërës të tillë si retinol, peptide, acid hialuronik dhe vitaminë C, të cilat kanë efekte kundër plakjes, zbutin rrudhat dhe rrisin qëndrueshmërinë e lëkurës. Përdorimi i këtyre produkteve në mbrëmje ndihmon lëkurën të përthithë dhe të përfitojë sa më shumë nga përbërësit aktivë gjatë gjithë natës.
 • Mbroni lëkurën nga ndikimet mjedisore: Rrezet e diellit dhe agjentët e tjerë mjedisorë mund të dëmtojnë lëkurën. Përdorimi i kremrave kundër diellit gjatë natës ose produkteve që përmbajnë antioksidantë si vitaminat E dhe C mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga këto efekte.
 • Rritja e efektivitetit të produkteve të kujdesit të lëkurës: Gjatë gjumit, lëkura nuk ndikohet nga mjedisi, duke ndihmuar që produktet e kujdesit të lëkurës të përthithen dhe të funksionojnë në mënyrë më efektive. Kjo rrit aftësinë për t’u kujdesur për lëkurën, duke ndihmuar lëkurën të bëhet më e shëndetshme dhe më e ndritshme.

Hapat e thjeshtë të kujdesit të lëkurës gjatë natës

imazhi 271

Nëse jeni duke kërkuar hapa bazë për kujdesin e lëkurës gjatë natës për të ndihmuar lëkurën tuaj të qëndrojë e shëndetshme dhe e bukur, mund t’i referoheni 6 hapave bazë të kujdesit të lëkurës gjatë natës që sintetizoi Cakhia TV!

Hapi 1: Hiqni përbërjen për të hequr papastërtitë në lëkurë

Hapi më i rëndësishëm kur kryeni hapat e kujdesit të lëkurës gjatë natës është heqja e grimit. Për të hequr siç duhet grimin në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë natës, filloni duke larë duart tërësisht përpara se të përdorni pastruesin e duhur të grimit për llojin tuaj të lëkurës. Lagni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe aplikoni një sasi të vogël pastruesi të grimit në gishta ose pambuk, më pas masazhoni butësisht të gjithë fytyrën dhe qafën për të hequr plotësisht grimin dhe papastërtitë.

Tham Khảo Thêm:  Clip mèo bị bỏ vào máy xay sinh tố gây kinh hãi ám ảnh

Blini produkte këtu

Hapi 2: Përdorni larjen e fytyrës

Më pas, pas heqjes së grimit, vazhdoni me përdorimin e pastruesit për të pastruar të gjithë fytyrën. Merrni një sasi të vogël pastrues në pëllëmbë ose pambuk, aplikojeni butësisht dhe masazhojeni butësisht në lëkurë për rreth 1-2 minuta. Më pas, shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe thajeni me një peshqir të butë. Ky proces do të largojë plotësisht mbetjet dhe papastërtitë, do të pastrojë thellë lëkurën dhe do të lehtësojë hapat e ardhshëm të kujdesit të lëkurës.

Blini produkte këtu

Hapi 3: Përdorni një eksfoliues

Pas përdorimit të një pastruesi, një hap tjetër i rëndësishëm në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë natës është përdorimi i një eksfoliuesi. Ky produkt ndihmon në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës, duke e bërë lëkurën më të lëmuar dhe më të shndritshme.

Për të përdorur një eksfoliues, merrni një sasi të vogël të produktit në pëllëmbën e dorës ose një jastëk pambuku dhe lëmoni lëkurën, duke shmangur zonat e ndjeshme si sytë dhe buzët. Masazhoni butësisht me lëvizje rrethore për rreth 1-2 minuta, duke u fokusuar në zonat ku grumbullohen qelizat e vdekura si balli, hunda dhe mjekra.

Më pas, shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe thajeni butësisht. Ky proces ndihmon në largimin e qelizave të vdekura dhe papastërtive nga lëkura, stimulon rigjenerimin e lëkurës, ndriçon dhe barazon tonin e lëkurës. Megjithatë, kini kujdes që të mos përdorni shumë ose shumë shpesh për të shmangur dëmtimin e lëkurës. Eksfolimi duhet të bëhet 1-2 herë në javë, në varësi të gjendjes së lëkurës tuaj.

Hapi 4: Përdorni tonik për të balancuar pH të lëkurës

Pas heqjes së grimit, përdorimit të një pastruesi dhe eksfolimit, hapi tjetër në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë natës është përdorimi i një tonik. Toneri ka rolin e balancimit të pH të lëkurës, pastrimit të thellë dhe dhënies së lagështirës së lëkurës.

Për të përdorur tonerin siç duhet, pasi të keni pastruar dhe tharë fytyrën, hidhni një sasi të vogël toneri në një copë pambuku ose pëllëmbë. Aplikoni butësisht tonik në të gjithë fytyrën dhe qafën, duke shmangur lëkurën rreth syve. Përdorni majat e gishtave për të rrahur butësisht lëkurën për të ndihmuar që toneri të depërtojë thellë në lëkurë.

Blini produkte këtu

Hapi 5: Përdorni serum për të përmirësuar gjendjen e lëkurës

Pas pastrimit dhe përdorimit të tonerit, hapi tjetër në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë natës është përdorimi i një serumi. Serumi është një produkt që përmban një përqendrim të lartë të përbërësve aktivë intensivë dhe lëndëve ushqyese, të aftë për të depërtuar thellë në lëkurë.

Për ta përdorur siç duhet serumin, merrni një sasi të vogël serumi në pëllëmbë ose në majë të gishtave. Aplikojeni butësisht serumin në fytyrë dhe qafë, më pas rrahni butësisht lëkurën për të ndihmuar që serumi të përthithet në mënyrë të barabartë në lëkurë.

Zgjidhni një serum që i përshtatet nevojave dhe problemeve të lëkurës suaj, të tilla si një serum hidratues, anti-plakje, ndriçues ose reduktues i akneve. Serumet mund të përmbajnë gjithashtu përbërës të tillë si vitamina C, acid hialuronik, peptide, retinol dhe ekstrakte bimore.

Serumi ndihmon në sigurimin e lëndëve ushqyese thelbësore për lëkurën, qetëson dhe përmirëson problemet e lëkurës. Për shkak të përqendrimit të tij të lartë, mjafton vetëm një sasi e vogël e serumit për të rimbushur lëkurën.

Tham Khảo Thêm:  Review Phim Khóa Chặt Cửa Nào Suzume

Blini produkte këtu

Hapi 6: Përdorni një krem ​​për të rritur penetrimin e lëkurës

Për të përdorur locionin siç duhet, merrni një sasi të vogël locioni në pëllëmbën e dorës. Duke përdorur majat e gishtave ose pëllëmbëve, masazhoni butësisht kremin në fytyrë dhe qafë, duke shmangur lëkurën rreth syve.

Zgjidhni locionin e duhur për llojin dhe nevojat e lëkurës tuaj, qoftë hidratues, krem ​​kundër plakjes, krem ​​kundër akneve, krem ​​për zbardhjen e lëkurës ose kremra të tjerë. Nëse keni një problem specifik të lëkurës, zgjidhni një locion të krijuar posaçërisht për atë problem.

Masazhojeni butësisht në mënyrë që kremi të depërtojë thellë në lëkurë dhe të rrisë efektivitetin e produktit. Mos harroni të aplikoni locion jo vetëm në fytyrë, por edhe në zonën e qafës për të ruajtur elasticitetin dhe tonin e lëkurës.

Blini produkte këtu

Hapat e kujdesit të lëkurës natën për lëkurën e prirur ndaj akneve

Hapat e kujdesit të lëkurës gjatë natës për lëkurën e prirur ndaj akneve

Për ata prej jush me lëkurë të prirur ndaj akneve, ndiqni sekuencën bazë të kujdesit të lëkurës me 4 hapa të mësipërm. Hapi i 5-të që duhet të bëni është si më poshtë:

Hapi 5: Përdorni krem ​​për aknet

Kur përdorni një krem ​​kundër akneve në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë natës për lëkurën e prirur ndaj akneve, duhet të filloni duke pastruar lëkurën tuaj me pastruesin e duhur. Më pas, merrni një sasi të vogël të kremit kundër akneve dhe aplikojeni në zonat me puçrra fytyre ose me shenja aknesh. Masazhojeni butësisht në mënyrë që kremi të depërtojë thellë në lëkurë dhe lëreni kremin e akneve të veprojë gjatë natës, duke ndihmuar në reduktimin e inflamacionit, qetësimin dhe trajtimin efektiv të akneve.

Pas përfundimit të hapit 5 vazhdoni në hapin 6 është përdorimi i një hidratues për të ndihmuar në parandalimin e lëkurës nga të qenit shumë e thatë ose e yndyrshme (në varësi të llojit të lëkurës tuaj dhe kremit që përdorni).

Blini produkte këtu

Kini parasysh kur zgjidhni kozmetikë për lëkurë të prirur ndaj akneve

Kur zgjidhni kozmetikë për lëkurë të prirur ndaj akneve, duhet të keni parasysh disa pika. Së pari, zgjidhni produkte që nuk bllokojnë poret, dmth. “jo komedogjene”, për të shmangur rritjen e rrezikut të shpërthimeve. Së dyti, kërkoni produkte që përmbajnë përbërës anti-bakterial si acidi salicilik ose vaji i pemës së çajit, të cilët ndihmojnë në trajtimin dhe parandalimin e shpërthimeve.

Së treti, shmangni përdorimin e produkteve që përmbajnë vaj ose kanë një strukturë të rëndë, pasi mund të rrisë yndyrën dhe të shkaktojë bllokim të lëkurës. Së fundi, kontrolloni etiketën për të parë nëse produkti është i duhuri për llojin tuaj të lëkurës me prirje ndaj akneve dhe ndiqni udhëzimet për përdorim për rezultatet më të mira.

duke treguar poshtë 2
paç fat

Kini parasysh kur kryeni hapa për kujdesin e lëkurës gjatë natës për lëkurën e prirur ndaj akneve

Kur zbatoni kujdesin e natës për lëkurën me akne, mbani në mend disa pika të rëndësishme. Së pari, gjithmonë pastroni lëkurën tuaj tërësisht përpara se të filloni rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Përdorni produkte që janë të buta, jo irrituese dhe që nuk përmbajnë detergjentë të ashpër.

Së dyti, shmangni fërkimin ose fërkimin e fortë, pasi kjo mund të irritojë dhe dëmtojë lëkurën me akne. Së treti, përdorni produkte posaçërisht për lëkurën e prirur ndaj akneve, si kremrat për aknet, serumet antibakteriale ose përbërës të butë që ndihmojnë në qetësimin dhe trajtimin e akneve.

Së fundi, sigurohuni që të flini mjaftueshëm dhe të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme, duke përfshirë dietën dhe ujë të mjaftueshëm, për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës tuaj të shëndetshme dhe për të reduktuar shpërthimet.

Hapat e kujdesit të natës për lëkurën e thatë

Hapat e kujdesit të natës për lëkurën e thatë

Megjithatë, hapat e kujdesit për lëkurën e thatë janë të njëjta me hapat bazë të kujdesit të lëkurës gjatë natës MOS KRYEJ VETËM HAPI EMOCIONUES

Tham Khảo Thêm:  25 sự thật về tính cách cung Bò Cạp

Sekuenca bazë do të jetë: Hiqni grimin > Përdorni pastrues fytyre > Toner për të rregulluar pH > Serum për lëkurën > Krem për të mbështetur lagështinë e lëkurës.

Pse nuk duhet të eksfoloni lëkurën e thatë?

Eksfolimi nuk duhet të aplikohet në lëkurë të thatë pasi mund ta thajë lëkurën, të shkaktojë irritim dhe të heqë barrierën natyrore mbrojtëse të lëkurës. Për lëkurën e thatë, fokusi duhet të jetë në sigurimin e mjaftueshëm të lagështisë dhe lëndëve ushqyese për lëkurën për të rigjeneruar dhe ruajtur elasticitetin.

Shënime kur zgjidhni kozmetikë për lëkurë të thatë

duke treguar poshtë 2
paç fat

Kur zgjidhni kozmetikë për lëkurë të thatë, kushtojini vëmendje sa vijon:

 • Zgjidhni një hidratues: Përdorni hidratues me acid hialuronik, glicerinë, vaj të farës së jojobës ose vaj kokosi për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës tuaj të hidratuar dhe jo shumë të yndyrshme.
 • Shmangni përbërësit që shkaktojnë lëkurë të thatë: Shmangni përdorimin e produkteve me alkool, aroma sintetike ose detergjentë të ashpër, pasi ato do të thajnë lëkurën dhe do të shkaktojnë acarim.
 • Zgjidhni produkte që nuk bllokojnë: Lëkura e thatë bllokon lehtësisht poret, ndaj zgjidhni produkte që nuk janë komedogjene për të shmangur problemet me aknet.
 • Përdorni kremin e natës: Përdorimi i kremit të natës për në mbrëmje do të jetë lëkura që të sigurojë lagështi dhe lëndë ushqyese gjatë natës, duke e bërë lëkurën të shndritshme dhe me shkëlqim.
 • Kontrolloni markën: Çdo produkt kozmetik që zgjidhni posaçërisht për lëkurën e thatë nuk do të shkaktojë acarim. Lexoni me kujdes etiketat dhe merrni parasysh komentet nga konsumatorët e tjerë përpara se të blini.

Shënime kur kryeni hapat bazë të kujdesit të lëkurës gjatë natës për lëkurën e thatë

Kur bëni një rutinë për kujdesin e lëkurës gjatë natës për lëkurën e thatë, përdorni produkte që janë të buta, jo të thata dhe të pasura me lagështi. Kushtojini vëmendje të veçantë përdorimit të serumeve dhe kremrave të trashë, aplikoni maska ​​hidratuese dhe masazhoni butësisht për të siguruar lagështi dhe për të ushqyer lëkurën e thatë gjatë natës. Gjithashtu, shmangni përdorimin e pastruesve me bazë alkooli dhe produkteve me aroma të forta, pasi ato mund të thajnë lëkurën tuaj. Ju lutemi mbani një rutinë të rregullt të kujdesit të lëkurës gjatë natës dhe kombinoni me pirjen e mjaftueshme të ujit për ta mbajtur lëkurën të butë dhe plot lagështi.

Kujdesi për lëkurën gjatë natës me një maskë

Rendi i hapave të kujdesit të lëkurës gjatë natës nëse dëshironi të aplikoni një maskë është si më poshtë:

Hapat e kujdesit të lëkurës gjatë natës me një maskë:

 1. Pastrojeni lëkurën tërësisht me pastrues të fytyrës.
 2. Përdorni një tonik për të balancuar pH-në e lëkurës tuaj.
 3. Përdorni serum ose esencë për të siguruar lëndë ushqyese.
 4. Aplikoni maskën në fytyrë dhe qafë.
 5. Relaksohuni për pak kohë që maska ​​të përthithet në lëkurë.
 6. Hiqeni maskën dhe masazhojeni butësisht për përthithje të plotë.
 7. Aplikoni locion për të siguruar lagështi dhe për të mbrojtur lëkurën gjatë natës.

Shënime kur zgjidhni një maskë kur kujdeseni për lëkurën gjatë natës

Kur zgjidhni një maskë për kujdesin e lëkurës gjatë natës, sigurohuni që të zgjidhni një maskë që është e përshtatshme për gjendjen e lëkurës tuaj dhe përbërësit jo irritues. Jepini përparësi zgjedhjes së maskave hidratuese për të siguruar lagështi të thellë dhe rigjenerim të lëkurës. Ju lutemi provoni përpara përdorimit dhe ndiqni udhëzimet për përdorim për të marrë rezultatet më të mira nga maska

Blini produkte këtu

duke treguar poshtë 2
paç fat

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Các bước skincare ban đêm có đắp mặt nạ cho mọi loại da . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy