11 Địa Điểm Cắm Trại Gần Sài Gòn Cực Vui

Me jetën e sotme të ngarkuar, pak njerëz mund të kalojnë shumë kohë në udhëtime afatgjata. Pra, a keni menduar ndonjëherë për “Kamping Pranë Saigon” ende? Nëse keni kohë të lirë në fundjavë, mund të shkoni në kamping dhe të argëtoheni. Sidomos kampingu, ka vende të panumërta interesante në qytetin Ho Chi Minh. Nuk duhet të shkosh larg për të ndryshuar erën.

Përveç relaksimit dhe lehtësimit të stresit, kampingu është gjithashtu një aktivitet kuptimplotë. Le të krijojmë kujtime të mrekullueshme së bashku me familjen dhe miqtë. Shikoni 11 vende kampingu pranë qytetit Ho Chi Minh me Cakhia TV. Këtu do të ndajmë në 3 zona. Është kamping në male, kamping në liqene, det dhe në zona turistike. Jeni të lirë të zgjidhni vendndodhjen sipas preferencave tuaja!

Xem thêm các bài viết liên quan
- Cắm Trại Hồ Dầu Tiếng – 8 Điều Người Mới Đi Cần Phải Biết

Çfarë duhet të përgatisni kur shkoni në kamping?

Çfarë nuk shkon me ty kur je i dashuruar?

Të shkosh në kampe është sigurisht ndryshe nga të shkosh me pushime. Sepse do të jemi më në harmoni me natyrën. Ajo që ju nevojitet është ndonjëherë vetëm para, transport dhe një grup rrobash. Pra, përveç sa më sipër për të qenë më të kujdesshëm, çfarë duhet të përgatisim? Shikoni disa nga sugjerimet e Cakhia TV!

  • Tenda
  • Qese gjumi
  • Ujë për të pirë dhe jetuar
  • Ushqime, ëmbëlsira, pije joalkoolike, petë të çastit, kafe
  • Elektrik dore, mini dritë led, bateri rezervë
  • Thikë, shami, qese plehrash, kazan
  • Lugë, shkopinj, filxhanë…
  • Ilaçet: dhimbje barku, dhimbje koke etj.
  • Krem kundër diellit
  • Krem kundër insekteve, kundër mushkonjave

Pasi të keni gati të gjitha furnizimet, është koha për të filluar zbatimin e planit. Ju mund të mos e dini, por rreth Saigonit ka shumë vende për të kampuar. Me pamje ekstreme natyrore, shumë e ftohtë. Referojuni listës që sugjeron Cakhia TV tani!

Vend kampingu pranë Saigonit

Shko ne shkolle

Kampingu në liqen dhe det është një nga eksperiencat që të rinjtë duhet ta provojnë të paktën një herë. Zhytuni në natyrë, lumi është shumë i egër. Veçanërisht argëtuese nëse shkoni me miqtë. E garantuar për të mbajtur shumë kujtime të mira.

Avantazhi: Hyrja falas, mund të kamponi gjatë natës. Mund ta përgatisni vetë ose nëse jo, mund të punësoni një shërbim këtu për t’u kujdesur për ju. Për ngritjen e tendave, jastëkëve, përgatitjen e ushqimit, ujit të pijshëm, qymyrit etj. Natyra e egër është shumë e bukur. Mund të organizojë shumë aktivitete si vozitje me vozitje, gjuetia e reve, ..

Dobësi: Shumë mushkonja. Tualetet ose banjat janë të kufizuara ose larg kampingut. Shmangni të shkoni gjatë sezonit të shirave sepse është afër liqeneve dhe deteve të rrezikshëm. Liqeni është mjaft i thellë, ndaj duhet të keni kujdes kur luani dhe bëni banjë.

Liqeni Dau Tieng

Koha më e mirë për të shkuar në liqenin Dau Tieng Cakhia TV

Gjëja e parë që nuk mund të mos përmendet është liqeni Dau Tieng. Një vend kampingu i njohur dhe super i famshëm për njerëzit e Saigonit. Ky është një vend i mrekullueshëm për t’u larguar nga ngutja dhe ngutja e qytetit të ngarkuar. Për t’u zhytur në natyrë, shijoni momente të qeta.

Tham Khảo Thêm:  Vụ án phân thây gây chấn động cả Hong Kong.

Vlerësoni: 4.4/5 >> Shikoni rishikimin e kampingut të liqenit Dau Tieng nga Google

Liqeni Tri An

Faleminderit per mbeshtetjen tuaj

Duke ardhur në Tri An Lake, ju do të jeni në gjendje të zhyteni në natyrë. Më mbresëlënëse është mirëpritja e lindjes së diellit të freskët në fillim të ditës. Një vend i përsosur për t’u freskuar, rimbushur për një javë të lodhshme. Liqeni Tri An me pamje natyrore. Do të jetë një vend për ju për të shijuar natyrën absolute. Si dhe koha me familjen dhe miqtë pranë zjarrit.

Vlerësoni: 4.5/5 >> Referojuni rishikimit të kampingut në Tri An Lake nga Google

Can Gio

më vjen keq

Kur bëhet fjalë për Can Gio, zakonisht mendojmë për ishullin e majmunëve. Por ajo që ne shpesh neglizhojmë është se Can Gio ka shumë zona kampingu me pamje super të bukura. Vetëm 50 km larg qytetit Ho Chi Minh, Can Gio është një vend argëtues që shumë të rinj zgjedhin ta vizitojnë. Për shkak se ndodhet në periferi të qytetit, ajri në Can Gio është shumë i freskët dhe i qetë. Can Gio është mushkëria e qytetit. Kryeqyteti është i famshëm për ekosistemin e tij të mangrove dhe faunën e pasur. Kampingu në Can Gio është tashmë shumë tërheqës për turistët vendas dhe të huaj.

Vlerësoni: 3.9/5 >> Referojuni rishikimit të kampingut Can Gio nga Google

Long Hai – Phuoc Hai

cam djalë i gjatë dy phuoc dy Cakhia TV

Pak më shumë se 100 km nga Ho Chi Minh City. Plazhi Long Hai është i njohur për shumë njerëz kohët e fundit për shkak të trendit të ngrënies së 35 mijë goca deti. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë se Long Hai është gjithashtu një vend interesant kampingu. Plazhi Long Hai ruan ende bukurinë e tij të egër, sepse nuk është prekur nga shumë ndikime njerëzore. Rëra e artë shtrihet së bashku me detin blu. Me siguri do të jetë një hapësirë ​​e qetë për t’u çlodhur dhe për të ndryshuar atmosferën.

Vlerësoni: 4.1/5 >> Referojuni rishikimit të kampingut në Long Hai nga Google

Vend kampingu pranë Saigonit

dieta

Përveç kampingut në liqen dhe në det, ka edhe një zonë shumë tërheqëse për të rinjtë. Ky është kampi në mal. Cakhia TV merr me mend pse ne e duam këtë lloj kampingu. A nuk është aq e kënaqshme dhe e mrekullueshme ndjenja e pushtimit të malit?

Avantazhi: Disa vende kanë një tarifë kampingu. Mund të kamponi gjatë natës. Vendi malor është gjithashtu i sheshtë dhe i përshtatshëm për kamping. Ka 2 mundësi për të ecur lart ose për të përdorur teleferikun. Peizazhi malor është shumë i bukur, i qetë, i freskët, i qetë, i pastër. Vendi eshte shume i pershtatshem per njerez te trekking

Dobësi: Shumë mushkonja. Tualetet ose banjat janë të kufizuara ose larg kampingut. Rruga e ngjitjes ka shumë vrima shkëmbore të mëdha dhe të thepisura, duke e bërë të vështirë.

Zonja Mali i Zi

Djali i babait tim është këtu

“Çatia e Jugut” është një nga vendet më të famshme të kampingut nr. 1. Edhe pse Tay Ninh ka një klimë mjaft të nxehtë. Por kur të ngjitesh në mal temperatura do të ulet gradualisht, sa më lart të shkosh aq më i ftohtë do të jetë. Pra, kur kamponi, duhet t’i kushtoni vëmendje, përdorni sende për ruajtjen e nxehtësisë, ujë të pijshëm, sigurohuni që të jetë mjaft i ngrohtë. Vini re se kur shkoni në malin Ba, të gjithë duhet të veshin rroba të matura dhe të sjellshme. Përveç shmangies së të ftohtit, ky është edhe një vend i shenjtë. Ruajtja e sjelljeve të duhura është gjithashtu një gjë e mirë për t’u bërë.

Tham Khảo Thêm:  Trứng gà ngâm giấm táo có tác dụng gì mà trị bách bệnh?

Vlerësoni: 4.5/5 >> Referojuni rishikimit të kampingut në Malin Ba Den nga Google

Mali Chua Chan

portokall dhe petë chan

Nëse nuk jeni të njohur, nuk keni pushtuar “Çatinë e Jugut”, atëherë përpiquni të pushtoni “Çatinë e Dong Nai” me Turiviu. Mali Chua Chan, i njohur gjithashtu si Mali Lao Laotian, është një vend piktoresk kombëtar në rrethin Xuan Loc, provincën Dong Nai. Me një lartësi prej 837 m mbi nivelin e detit, mali Chua Chan bëhet automatikisht mali më i lartë në Dong Nai dhe prej andej lindi emri i shtrenjtë “Çatia e Dong Nait”. Ky është një vend i famshëm trekking dhe kampingu, i dashur nga shumë njerëz. Përveç ngjitjes në mal për të ushtruar, kampingu gjatë natës në mal për të kapur rrezet e hershme të diellit me të afërmit dhe miqtë do të jetë padyshim një kujtim i paharrueshëm dhe padyshim një përvojë interesante.

Vlerësoni: 4.4/5 >> Shikoni rishikimin e kampingut të malit Chua Chan nga Google

Vend kampimi afër Saigonit

zona e cam gon sai gon Cakhia TV

Në kamping, por prapë duan të jenë më të rehatshëm, Cakhia TV mendon se ky lloj kampingu në resort do të jetë shumë i përshtatshëm. Në çdo vendpushim, do të ketë një banjë dhe tualet të pastër për ju që të bëni dush dhe të ndërroni. Ushqim i disponueshëm në shuplakë, tenda. Nëse nuk ju pëlqejnë tendat, mund të zgjidhni edhe një hotel për të pushuar më rehat. Zgjedhje e arsyeshme për një familje të gjerë me të moshuar.

Avantazhi: Vend kampingu janë disi më të pastra se vendet falas. Banjo dhe tualet në dispozicion. Disa vende kanë hotele për të qëndruar gjatë natës. Përgatitni ushqime, specialitete, më shumë komoditet. Peizazh i bukur natyror, regjistrim i bukur virtual i jetesës. Ka më shumë për argëtim sesa thjesht kampingje në shkretëtirë. Parkim i bollshëm për motoçikleta dhe makina.

Dobësi: Ka një tarifë. Shumica e skenave janë artificiale.

Zona turistike Thuy Chau

cam trai zone turistike thuy chau Cakhia TV

Fundjavat janë të ngarkuara ndaj mos doni të shkoni shumë larg qytetit, 50 km mbrapa, mjafton vetëm një ditë. Sa e thjeshtë, le t’ju prezantojë Cakhia TV kampingu pikërisht pranë Saigonit, jo më shumë se 50 km. Kjo është zona e eko-turizmit Thuy Chau. Zona eko-turizmit Thuy Chau në provincën Binh Duong, 20 km nga qendra e Saigonit, është një vend kampingu pranë Saigonit , një destinacion ideal me aktivitete dhe pikniqe të panumërta interesante. Kur vijnë në Thuy Chau, vizitorët do të përjetojnë larjen në përrenj, duke admiruar peizazhin natyror me pyje të dendura, ujëvara artificiale dhe duke shijuar ajrin e freskët dhe të freskët.

Vlerësoni: 4.1/5 >> Shikoni rishikimin e kampingut të Zonës Turistike Thuy Chau nga Google

Tan Lap Fshati lundrues

Kamping në fshatin lundrues Tan Lap

Kur bëhet fjalë për kampingun, shumica e njerëzve do të mendojnë për vende si liqeni Dau Tieng, mali Chua Chan, megjithatë, gabimi më i madh që bëjnë njerëzit është të mendojnë se Perëndimi nuk ka vend kampingu. Duke ardhur në Long An, njerëzit definitivisht nuk do të jenë në gjendje të injorojnë fshatin lundrues Tan Lap, i cili do t’u japë vizitorëve një pamje autentike dhe të plotë të një lumi perëndimor. Fshati lundrues Tan Lap është një pyll i madh i lashtë melaleuca me shtigje të vogla sekrete që të çojnë në pyll. Ky është vendi për ata që duan të kthehen në natyrën e egër, duan të eksplorojnë zona të panjohura ose të përjetojnë kulturën unike të rajonit jugperëndimor.

Tham Khảo Thêm:  Phục hồi sau trầm cảm và lo âu

Vlerësoni: 3.9/5 >> Shikoni rishikimin e kampingut të fshatit Tan Lap Floating nga Google

BCR Distrikti 9

cam trai zone turistike bcr quan 9 Cakhia TV

Duke iu referuar vendeve ideale të kampingut pranë qytetit, pse nuk mund t’ju mungojë zona turistike BCR në Distriktin 9. E vendosur në Distriktin 9, pikërisht në buzë të qytetit, zona BCR tërheq vizitorët falë hapësirës natyrore të gjelbër dhe të pastër. do. Ky është një kompleks i madh argëtimi, i ndarë në shumë zona të ndryshme. Ky është një vend i përshtatshëm për të gjithë, nga fëmijët tek të rriturit, apo edhe të rinjtë që duan të përjetojnë. Një vend ideal për të kaluar fundjavën me familjen, miqtë ose për të organizuar ndërtimin e ekipit të kompanisë.

Vlerësoni: 3.7/5 >> Referojuni rishikimit të kampingut të BCR Resort nga Google

Akrepi i Artë

Cam Trai zonë turistike bo kapak verë Cakhia TV

Zona turistike Golden Scorpion është një destinacion kampingu për fundjavë. Duke ardhur tek Golden Scorpion, përveç peizazheve të bukura natyrore, nuk mungojnë edhe lojërat popullore që bëjnë të mundur kapjen edhe një herë me trenin e kthimit në fëmijëri. Vetëm rreth 1 orë me makinë nga Ho Chi Minh City, Golden Scorpion është një ishull i vogël me katër anët e ujit, jashtëzakonisht i freskët, është një vend i përshtatshëm për kamping, ndërtim ekipi me lojëra në ujë pa fund. të njëjtat karakteristika.

Vlerësoni: 4.1/5 >> Shikoni rishikimin e kampingut të Golden Scorpion nga Google

Bamboo Vietnam

Cam Trai Viet Zona Turistike Bambu Cakhia TV

E nisur në vitin 2015, deri më tani, zona turistike Tre Viet ruan ende temperaturën dhe interesin e vizitorëve në një farë mënyre. Duke mbajtur gjurmët e rajonit të lumit jugor, resorti është i rrethuar nga rreshta të gjatë të pemëve të kokosit, duke sjellë një skenë të afërt, fshatare. Brenda atyre rreshtave të pemëve të kokosit është një kompleks pikniku me aktivitete të panumërta argëtuese emocionuese me lojëra të tilla si vozitje, kurs me pengesa, etj.

Vlerësoni: 3.6/5 >> Shikoni rishikimin e kampingut të Tre Viet Resort nga Google

Fundjavat janë koha më e mirë që ne të heqim dorë nga problemet e akumuluara të javës, të rimbushemi me një burim të ri energjie për të qenë gati për një javë të re. Pra, gjeni një vend të përshtatshëm për të gjetur ndjenjën e rehatisë, plot energji.


Përmbajtja e përpiluar nga Cakhia TV
Kontaktoni: www.Cakhia TV.com

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 11 Địa Điểm Cắm Trại Gần Sài Gòn Cực Vui . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy