10 Thực Phẩm Chức Năng Cho Nam Giới Khỏe Mạnh Và Phong Độ

Kur bëhet fjalë për ushqime funksionale dhe suplemente ushqimore, do të mendojmë më shumë për femrat. Por në fakt, sipas shumë ekspertëve të kërkimit. Supozohet se përqindja e meshkujve me mungesë të substancave është më e lartë se ajo e femrave. Ka shumë arsye që çojnë në mungesë të substancës tek meshkujt. Duke shkaktuar kështu pasoja të rënda për orët e vona të pasdites. Bashkohuni me Cakhia TV për të zbuluar ushqimet e nevojshme funksionale për meshkujt. Por shpesh mungon për të përmirësuar shëndetin.

Xem thêm bài viết liên quan
- Top 17 dung dịch vệ sinh nam tốt nhất | Có review chi tiết
- Vì sao nam giới nên xuất 21 lần 1 tháng? Đúng hay Sai?

Cilat janë ushqimet funksionale për meshkujt?

Suplemente për meshkuj Cakhia TV

Burrat dhe gratë kanë nevojë për të njëjtat vitamina. Por ka ende një ndryshim midis sasisë së substancës së nevojshme. Për shembull, gratë humbin një sasi të madhe gjaku çdo muaj. Prandaj, është e nevojshme të plotësohet rregullisht hekuri. Mund të bëhet përmes pjatave të përditshme ose duke përdorur ushqime mbështetëse. Pra, çfarë duhet të plotësojnë burrat? Nëse suplementet nuk janë të mjaftueshme, çfarë lloj ushqimesh funksionale nevojiten? Cakhia TV do t’ju tregojë gjithçka!

Zinku

Është një element i rëndësishëm. Ndikon në aktivitetet dhe funksionet e shumë muskujve në trup. Zinku është shumë i mirë për shëndetin e meshkujve. Është një nga mineralet “e artë” për shëndetin seksual dhe riprodhues. Zinku ndihmon në rritjen e forcës seksuale dhe ruajtjen afatgjatë të shëndetit riprodhues. Sepse ky është një nga përbërësit për të krijuar testosterone. Zakonisht, rastet e uljes së dëshirës seksuale, zvogëlimit të numrit të spermës janë për shkak të mungesës së zinkut.

Zinku gjendet në viçin pa dhjamë, mëlçinë, pulën, të bardhat e vezëve dhe qumështin. Si dhe në prodhimet e detit si skumbri, kallamarët, gocat e detit, karkalecat dhe veçanërisht gocat e detit. Nëse nuk ju pëlqejnë ose nuk dini si t’i hani, duhet të konsultoheni. Për të plotësuar mjaftueshëm nëpërmjet ushqimeve funksionale për meshkujt më poshtë.

Në shitje këtu

Vitamina B12

Ky lloj është thelbësor për meshkujt. Sidomos meshkujt e moshuar. Nevoja për vitaminë B12 do të rritet shumë. B12 ndihmon në promovimin e shëndetit të trurit. Mbështet funksionimin normal të sistemit nervor, duke ndihmuar në përmirësimin e kujtesës. Sëmundje të tilla si humbja e kujtesës, demenca ose depresioni janë simptoma që tregojnë nivele të ulëta të vitaminës B12 në gjak.

Por mos u shqetësoni, kjo vitaminë mund të përthithet lehtësisht përmes ushqimeve. Ashtu si salmoni, karkaleca. viçi, pulë, molusqe, vezë, qumësht dhe djathë. Ose përmes ushqimeve funksionale, pilulave dhe pilulave më poshtë

Në shitje këtu

Vitamina B9

B9 gjendet natyrshëm në ushqime. Përfshini zarzavate me gjethe si spinaq, brokoli, marule, bamje dhe shparg. Fruta si bananet, shalqinjtë dhe limonët, fasulet. Dhe varietete si kërpudhat, mishi, lëngu i portokallit, lëngu i domates.

Kjo është një nga substancat që përdoret zakonisht për të ndihmuar në shumë kushte mjekësore si dhimbje nervore në diabet, çmenduri dhe veçanërisht sëmundje të zemrës. Vitamina B9, e kombinuar me vitaminat B6, B12 mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të homocisteinës, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe të forcojë gjakun.

Tham Khảo Thêm:  Giải đáp A-Z xuất tinh nhiều có sao không? Vô sinh không?

Në shitje këtu

Vitamina B6

B6 luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e energjisë së trupit. Ndihmon në rritjen e prodhimit të qelizave të bardha të gjakut që luftojnë shenjat e infeksionit. Marrja e mjaftueshme e B6 do të ndihmojë në luftimin e sëmundjeve që lidhen me rritjen jonormale të gjëndrës së prostatës. Prandaj, vitamina B6 është një nga vitaminat e mira për meshkujt. Për sa i përket shëndetit fizik dhe atij mendor.

B6 është i bollshëm në ushqime të tilla si mishi, peshku, vezët dhe qumështi. Veçanërisht të bollshme në salmon, djathë dhe ton. Cakhia TV e di se këtu do të ketë shumë njerëz që nuk u pëlqen të hanë peshk, ndaj edhe plotësimi përmes ilaçeve është shumë i mirë.

Në shitje këtu

Vitaminë C

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm. Ai luan një rol mbrojtës në trup duke neutralizuar radikalet e lira që sulmojnë qelizat e shëndetshme. Mungesa e vitaminës C mund të çojë në anemi dhe skorbut, një gjendje e parë tek të moshuarit e kequshqyer. Përveç kësaj, sigurimi i mjaftueshëm i vitaminës C për trupin, në afat të gjatë do të rrisë rezistencën. Njëkohësisht ndihmon edhe në zbukurimin e lëkurës, më pak akne.

Vitamina C gjendet në ushqimet e tharta. Ashtu si portokallet, specat zile, brokoli, lakra, patatet, domatet, limonët, luleshtrydhet etj. Këto janë të pasura me vitaminë C. Por nëse e hani vetëm, nuk mjafton. Prandaj, nëse i keni kushtet, duhet të investoni në marrjen e më shumë pilulave të vitaminës C!

Në shitje këtu

Vitamina D

Vitamina D njihet edhe si vitamina e diellit. Por në ditët e sotme, është e vështirë të marrim mjaftueshëm vitaminë D, sepse ne shpesh punojmë në dhoma të mbyllura. Dhe shmangni diellin nga frika e rrezeve UV dhe rrezatimit. Por vitamina D është me të vërtetë thelbësore ndërsa plakemi. Sepse vitamina D është thelbësore për përthithjen e kalciumit, duke kufizuar rrezikun e osteoporozës. Përveç kësaj, mungesa e vitaminës D mund të rrisë gjithashtu rrezikun e kancerit kolorektal. Burrat kanë dy herë më shumë gjasa të pësojnë sulm në zemër se të tjerët.

Për të plotësuar vitaminën D, mund të konsumojmë më shumë ushqime si salmoni, sardelet, vaji i mëlçisë së merlucit, qumështi, djathi, lëngu i portokallit, kosi dhe drithërat e mëngjesit. Ose thjesht përdorni më shumë suplemente të pasura me vitaminë D

Në shitje këtu

Vitamina E

Kjo vitaminë ka një mbështetje shumë të lartë antioksiduese. Si rezultat, ato kanë aftësinë për të mbrojtur qelizat riprodhuese dhe për të rritur sasinë dhe cilësinë e spermës. Përveç kësaj, vitamina E gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e gonadave, duke ndihmuar në zgjatjen e jetës së spermës. Përveç grave që e konsiderojnë të rëndësishme vitaminën E, edhe burrat nuk janë më pak konkurrues. Vitamina E është një burim vitaminash për të ndihmuar shëndetin tuaj fiziologjik shumë më mirë.

Ju mund të hani ushqime si asparagus, mango, vaj vegjetal për të plotësuar vitaminën E për trupin.

Në shitje këtu

Magnezi

Ushqimet e arta ndihmojnë në uljen e stresit dhe gjumë më të mirë. Askush tjetër veç magnezit. Mungesa e magnezit mund të çojë në probleme si gjumi i dobët. Ka gjithashtu probleme me tretjen, ndryshime të humorit dhe rritje të rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Magnezi është veçanërisht i rëndësishëm për meshkujt. Pasi ndihmon në prodhimin e testosteronit, i cili bie me kalimin e moshës.

Tham Khảo Thêm:  Uống thuốc giảm đau bụng kinh có hại không?

Ne mund të plotësojmë Magnezin përmes shumë llojeve të farave dhe drithërave. Nga disa lloje të peshkut yndyror, banane, perime me gjethe jeshile të errët. Ose blini suplemente dietike për të siguruar më shumë

Në shitje këtu

Omega-3 (acidet yndyrore omega-3)

Jo vetëm gratë kanë nevojë, por edhe burrat kanë nevojë për suplemente omega 3. Acidet yndyrore omega-3 janë shumë të mira për zemrën sepse mund të ulin sasinë e triglicerideve, presionit të gjakut, mpiksjes së gjakut, heqin pllakën dhe inflamacionin, duke reduktuar shumë faktorë rreziku për sëmundje të zemrës. Ekspertët shëndetësorë kanë rekomanduar që meshkujt të marrin 1600 mg omega-3 në ditë.

Omega 3 gjendet me bollëk te peshqit. Sidomos peshk i yndyrshëm. Por peshku siguron vetëm një sasi të vogël të Omega 3. Sepse përmes procesit të përpunimit dhe gatimit. Prandaj, për të plotësuar drejtpërdrejt, mjaftueshëm dhe cilësor. Ju duhet të përdorni ushqime më funksionale për meshkujt që përmbajnë Omega 3

Në shitje këtu

Kalciumi

Kalciumi është një substancë e domosdoshme për çdo qenie njerëzore. Jo vetëm gratë kanë nevojë për suplemente kalciumi, por edhe burrat kanë nevojë për të. Megjithatë, për të maksimizuar përthithjen e kalciumit, meshkujt duhet të kufizojnë kafenë, duhanin dhe veçanërisht të mos pinë shumë alkool, sepse pirja e shumë alkoolit do të reduktojë formimin e kockave, do të zvogëlojë përthithjen e kalciumit.

Qumështi dhe produktet e tjera të qumështit si djathi janë burime të rëndësishme të kalciumit. Qumështi dhe produktet e qumështit, ndonëse nuk janë të pasura me kalcium, përmbajnë gjithashtu shumë yndyrë, e cila mund të rrisë sasinë e yndyrës në makinë, duke shkaktuar sëmundje kardiovaskulare. Prandaj, është e nevojshme t’i kushtohet vëmendje përdorimit të arsyeshëm dhe stërvitjes së rregullt. Ose zgjidhni të përdorni suplemente kalciumi është më e mira

Në shitje këtu

Ushqim i mirë funksional për meshkujt

Ushqim i mirë funksional për meshkuj Cakhia TV

Megjithatë, në varësi të vendndodhjes, është e mundur të absorbohen sasi të ndryshme të lëndëve ushqyese dhe substancave. Ka disa individë për shkak të statusit të dobët të përthithjes, kështu që mund të shkaktojë që trupi të privohet nga lëndët ushqyese për një kohë të gjatë. Në këtë kohë, ne kemi nevojë për produkte dhe lëndë ushqyese të tjera mbështetëse. Dhe tani, ka pasur shumë lloje të ushqimeve funksionale të lindura për të mbështetur ngarkimin e lëndëve ushqyese për trupin e njeriut. Por cilat produkte të reja mund të ofrojnë të gjitha lëndët ushqyese që na nevojiten?

Kompleksi i shumë vitaminave

Kompleksi Multi Vitamin me më shumë se 30 lloje të përbërësve aktivë për të forcuar sistemin imunitar, për të rritur rezistencën për të luftuar sëmundjet. Përveç kësaj, kompleksi multi-vitamina ndihmon në rritjen e metabolizmit të trupit, siguron aktivitet fizik normal dhe u jep njerëzve një mënyrë jetese të shëndetshme, plot energji. Përveç kësaj, Kompleksi Multi-vitamin ju ofron edhe 6 vitamina B, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e humorit, reduktimin e lodhjes, stresin dhe përmirësimin e kujtesës.

Tham Khảo Thêm:  3 công thức cách làm chân gà sả tắc chua ngọt bắt miệng

Në shitje këtu

Platinum Multi Vitamin

Ky është një produkt që kombinon 20 vitamina dhe minerale thelbësore. Për njerëzit që ushtrojnë rregullisht me intensitet të lartë, është e lehtë të reduktohet sasia e vitaminave dhe mineraleve në trup, duke bërë që sistemi imunitar të dobësohet dhe bartësit e virusit të depërtojnë më lehtë. Pra, Platinum Mult iVitamin është formuluar për të mbështetur shpërndarjen e mikronutrientëve thelbësorë të rëndësishëm për të mbështetur shëndetin e përgjithshëm dhe performancën e ushtrimeve.

Në shitje këtu

Vita Jimmy

Një produkt tjetër për bodybuilders tanë – Vita Jym përmban 25 vitamina dhe minerale të ndryshme. Vita Jym është vlerësuar si një linjë cilësore MultiVitamin në treg, faqja Bodybuilding.com i dha këtij produkti një pikë prej 9.5 për shkak të cilësisë së tij të patëmetë.

Edhe pse ka produkte për të mbështetur të ushqyerit, ne ende nuk mund të injorojmë produktet ushqyese që vijnë nga natyra. Dhe mbani në mend se suplementet e vitaminave gjithashtu duhet të ndjekin rekomandimet e mjekut tuaj, si dhe moshën, aktivitetin dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Meshkujt e çfarë moshe mund të përdorin ushqime funksionale?

Meshkujt e çfarë moshe mund të përdorin ushqime funksionale Cakhia TV?

Ka shumë lloje të ushqimeve funksionale për meshkujt. Dhe kjo nuk do të thotë se çdo moshë mund ta përdorë atë. Në varësi të moshës, çdo nevojë, suplementi është i përshtatshëm. Nëse merrni shumë barna funksionale, plotësoni atë të tepërt. Do t’ju vërë në rrezik të lartë për t’u sëmurur. Detaj

Të rinjtë

Vetëm ndjekja e një diete të ekuilibruar mund të sigurojë marrjen e duhur të lëndëve ushqyese. Megjithatë, do të ketë ende raste të mungesës së vitaminave, atëherë, nëse jeni mbi 18 vjeç, mund të mbështeteni në shenjat individuale si dhe në këshillën e mjekut tuaj për të gjetur ilaçin e duhur.

Fëmijët nën moshën 18 vjeç kanë nevojë për rekomandimet e sakta të një dietologu për të siguruar shëndetin më të mirë. Megjithatë, pavarësisht nëse përdorni apo jo ushqime shtesë funksionale, keni nevojë për një vakt të plotë me mish, peshk dhe ushqime me proteina të bollshme. produktet e qumështit, frutat, perimet, drithërat,..

Mashkulli i moshuar

Për burrat e moshuar, ata gjithashtu do të vuajnë nga e njëjta sëmundje si gratë, që është osteoporoza. Megjithatë, ky proces zakonisht ndodh kur meshkujt arrijnë moshën 50 vjeç, shumë më vonë se femrat. Prandaj, në këtë moshë, është e nevojshme të plotësohet me më shumë vitaminë D dhe kalcium.

Si burrat ashtu edhe gratë janë në rrezik të mangësive ushqyese, ndaj është e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje dietës sonë si dhe ushqimeve që hamë çdo ditë. Nëse nuk keni kohë për të gatuar një vakt të nxehtë ushqyes, ushqimet funksionale janë këtu për t’ju ndihmuar. Çfarëdo që të bëjmë, le të sigurohemi që trupat tanë të jenë të shëndetshëm, që të mund të bëjmë më shumë, të shijojmë jetën.


Përmbajtja e përpiluar nga Cakhia TV
Kontaktoni: www.Cakhia TV.com

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 10 Thực Phẩm Chức Năng Cho Nam Giới Khỏe Mạnh Và Phong Độ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy