10 Cách Làm Bánh Trung Thu Độc Lạ Chuẩn Gen Z

Përmbledhje e 10 mënyrave për të bërë ëmbëlsira të shijshme, të lira dhe të thjeshta të hënës që mund të bëni në shtëpi. Në vend që të shkojmë të blejmë ëmbëlsira të hënës, pse të mos shfaqim talentin tonë në krijimin e ëmbëlsirave të shijshme “të bëra nga unë”, apo jo? Le t’i referohemi menjëherë 10 mënyrave për ta bërë atë që Cakhia TV ka përpiluar!

Xem thêm các bài viết khác về bánh trung thu
- TOP 16 Các Hãng Bánh Trung Thu Được Yêu Thích Nhất Mọi Thời Đại
- TOP 4 Thương Hiệu Bánh Trung Thu Chay Ngon Dễ Tìm

Përgatitja e ëmbëlsirave të hënës në shtëpi në shtëpi

si te bejme torten e henes ne tai Cakhia TV
Bërja e ëmbëlsirave të hënës në shtëpi
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
2 orë E mesme 500,000 VND

Pse të mos bëni ëmbëlsira të hënës në shtëpi? Bërja e ëmbëlsirave në shtëpi jo vetëm që ndihmon familjen të lidhet më shumë dhe mund të bëjë ëmbëlsira sipas preferencave të tyre. Çfarëdo që dëshironi të hani, mund të bëni çfarë të doni. Torta më e thjeshtë e hënës e bërë në shtëpi është ajo e pjekur. Dhe çfarë ju nevojitet për të qenë në gjendje të bëni ëmbëlsira hëne në shtëpi?

 • erëz për të shtuar shije dhe ëmbëlsi në ushqim. Erëzat e nevojshme për të bërë ëmbëlsira të hënës janë sheqeri, vaji i gatimit, malti, vanilja, kripa dhe gjalpi.
 • Miell Ne përdorim miell për pjekje
 • Mbushje keku Zakonisht përdoret pasta e bishtajave ose veza e kripur.
 • Pajisja Nevojat përfshijnë: Përzierësin e brumit, rrahjen, petkun, kallëpin e kekut dhe furrën.

Nëse tashmë keni mjaft nga këto, është absolutisht e mundur të filloni të bëni ëmbëlsira hëne në shtëpi menjëherë! Provoje tani.

Ëmbëlsira hëne me një tigan pa vaj

Festivali i mesit të vjeshtës në shtet nuk ndodhet në qytet
Bërja e ëmbëlsirave të hënës me një tigan pa vaj
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
1 orë E mesme 500,000 VND

Pa furrë, mund ta zëvendësoni plotësisht me një fryerje ajri. Përveçse përdoret për të skuqur ushqimin, fërguesi me ajër ka edhe shumë aplikime, duke përfshirë edhe pjekjen. Bërja e ëmbëlsirave të hënës me një tigan pa vaj është shumë e thjeshtë. Me këtë tigan mund të bëjmë byrekë. Hapat do të jenë të ngjashëm me hapat për të bërë ëmbëlsira hëne të punuar me dorë në shtëpi. Por në vend që ta fusim në furrë, do ta zëvendësojmë me një fërgesë me ajër. Vini re sa vijon:

 • Duhet rreshtoni një shtresë letre dylli poshtë shtresave të tortës për të ndihmuar në parandalimin e ngjitjes së kekut.
 • Para pjekjes, duhet Ngrohni paraprakisht tiganin në 200 gradë Celsius për 10 minuta.
 • Për shkak se skuqësit kanë nivele të ndryshme fuqie dhe mënyra funksionimi, çdo tenxhere duhet të vendosë një temperaturë dhe kohë të ndryshme. Në fillim të pjekjes, temperatura duhet të jetë 180 gradë Celsius për 8 minuta. Pas 8 minutash duhet ta kontrolloni sërish tortën, nëse torta nuk është e artë, nëse është ende gjallë, lëreni të vazhdojë. 180 gradë në 5 minuta përsëri. Nëse jeni zverdhur, le 150 gradë për 5 minuta përsëri.
 • E drejta gjithmonë kontrolloni tortën vazhdimisht përndryshe torta do të digjet.

Pasi të gjeni temperaturën e duhur, grupi tjetër i ëmbëlsirave do të vazhdojë. Tortat e hënës të bëra me fërgesë të thellë janë të lehta për t’u parë!

Tham Khảo Thêm:  Review Combo 98k Trà Cam Xí Muội tặng ly giữ nhiệt của Three O'clock

Bëni ëmbëlsira të hënës në mikrovalë

Torta e hënës së mesit të vjeshtës bang lo vi këngë Cakhia TV
Bëni ëmbëlsira të hënës në mikrovalë
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
1 orë Lehtë 200,000 VND

Pa furrë dhe pa fërgesë pa vaj, a mund të bëjmë ëmbëlsira të hënës? Përgjigja është po! Ju ende mund të bëni ëmbëlsira të hënës në mikrovalë, apo jo? Por për dikë që nuk ka bërë kurrë një tortë, as nuk ka furrë, a do të jetë torta e shijshme? Çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje kur bëni ëmbëlsira të hënës në mikrovalë? Mësoni më shumë me Cakhia TV!

Për të bërë ëmbëlsira të hënës, para së gjithash, duhet të keni të gjithë përbërësit për tortën. Përbërës cilësor, torta me siguri do të jetë e shijshme. Për të pjekur kekun në mikrovalë duhet të zgjidhni një mbushje të gatshme si bishtaja, arra, reçel, .. Korja që përdorim ende është mielli. Për mënyrën e përgatitjes së ëmbëlsirave në mikrovalë, duhet të keni parasysh sa vijon:

 • Më e rëndësishmja është temperatura. Mikrovalën duhet ta ngrohni paraprakisht për 10 minuta me temperaturë 200 gradë Celsius ose në një temperaturë mjaft mesatare.
 • E veshur me shabllonevendosim kekun dhe vazhdojmë pjekjen në furrë në temperaturën e mësipërme edhe për 10 minuta.

Kur e nxirrni tortën ose e vendosni, bëni kujdes sepse mikrovala është shumë e nxehtë në atë kohë. Në të njëjtën kohë, gjatë përgatitjes, gjithashtu duhet të keni kujdes për të shmangur djegien e tortës.

Bërja e ëmbëlsirave të hënës me një tigan

Torta e hënës në Festivalin e Mesit të Vjeshtës bang tao Cakhia TV
Bërja e ëmbëlsirave të hënës me një tigan
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
1 orë Lehtë 200,000 VND

Por a mendoni se, pa mikrovalë, furra dhe tiganisje me ajër, a do të kishte ndonjë mënyrë tjetër për të bërë ëmbëlsira hëne? Është ende aty. Nëse vërtet duam të hamë, duhet të rrokullisemi në kuzhinë, asgjë nuk na ndalon të hamë ëmbëlsira të hënës që mund t’i bëjmë vetë. Ende mund të bëjmë ëmbëlsira të hënës me një tigan. Nëse keni një tigan që nuk ngjit, akoma më mirë.

Tortat e hënës të bëra me tepsi do të jenë ëmbëlsira të skuqura, po aq të shijshme dhe unike sa ëmbëlsira tradicionale. Sidomos me fëmijët, do të pëlqejë të shikojë. Me këtë mbushje për kek hëne, mund të zgjidhni mbushjet si bishtaja, fasulet e kuqe, të cilat janë më të mirat. Për koren do të përdorim miell.

Ju bëni ëmbëlsira si herët e mëparshme, të ndryshme në atë që ne nuk i pjekim, por do të skuqim ëmbëlsira të hënës. E skuqim kekun ne vaj, e rendesishme eshte te skuqet keku kur vaji te jete i nxehte me zjarr te ulet. Rezultati do të jetë një kore krokante me një pastë fasule të ëmbël dhe të yndyrshme. Është gjithashtu e shijshme dhe argëtuese!

Bërja e ëmbëlsirave të hënës me një tenxhere orizi

bëj moon cake bang noi com dien Cakhia TV
Bërja e ëmbëlsirave të hënës me një tenxhere orizi
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
2 orë E mesme 200,000 VND

Besoni apo jo, ju mund të bëni ëmbëlsira të hënës vetëm me një tenxhere orizi! Tenxherja e orizit është e sigurtë se do të jetë e disponueshme për të gjithë në shtëpi, kështu që ëmbëlsirat e hënës bëhen një pjatë që çdo familje mund të bëjë. Ajo që ju nevojitet është të gjeni përbërësit për të bërë ëmbëlsira të shijshme, lëreni tenxheren tuaj të orizit të kujdeset për pjesën tjetër!

Përbërësit kryesorë që përdorni për të bërë ëmbëlsira të hënës me një tenxhere orizi janë bishtajat dhe mielli i tapiokës. E rëndësishme është temperatura dhe si ta bëni këtë me një tenxhere orizi, duhet të keni parasysh këto gjëra:

 • Shoku Nuk ka nevojë të ngrohni tenxheren e orizit nga më parë, ju duhet në vend të kësaj të veshura me letër dylli më poshtë për të parandaluar ngjitjen e ëmbëlsirës.
 • Vendoseni tortën në tenxhere dhe keni mbaruar shtypni butonin Cook e tenxheres. Kur butoni Cook kthehet në Ngrohtë, ju prisni rreth 10 minuta më pas shtypni sërish Cook. Bëni këtë rreth 2-3 herë.
 • Kontrolloni që torta të jetë gatuar Ngjitni një kruese dhëmbësh në tortëNëse kruese dhëmbësh del e thatë, torta është gati
 • Kur e nxirrni tortën nga tenxherja duhet Prisni që torta të ftohet plotësisht përpara se ta hani Ju lutem!
Tham Khảo Thêm:  Lisa Blackpink dùng gì? - Cheap moment ngay 6 món đồ

Mjaft të shijshme dhe tërheqëse janë edhe ëmbëlsirat e hënës të bëra me tenxhere orizi. Torta është aromatike dhe e artë nga të gjitha anët. E garantuar të jetë një tortë shumë kreative, provojeni tani.

Bërja e ëmbëlsirave të hënës me sanduiçe

torta e hënës së mesit të vjeshtës bang sanduiç Cakhia TV
Bërja e ëmbëlsirave të hënës me sanduiçe
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
30 minuta Lehtë 100,000 VND

Kjo është padyshim mënyra më e lehtë për të bërë ëmbëlsira të hënës. Në vend që të përdorni miell, oriz ngjitës ose miell tapioke për të bërë ëmbëlsira. Kalojmë në një lloj që ka çdo shtëpi, shumë i lehtë për t’u blerë, që është buka sanduiç. Metoda është gjithashtu shumë e thjeshtë. Detaj

 • Pritini skajet e tortës sanduiç në mënyrë që përzierja e brumit të jetë më e lëmuar dhe më e shijshme.
 • Pure sanduiç në një pluhur, të përziera me sheqer, qumësht të freskët dhe pluhur kakao ose pluhur çaji jeshil. Nëse Nëse masa është e përzier, mund ta shuani zjarrin duke shtuar pak miell hyr brenda.
 • Formoni tortën me masën e mësipërme të miellit, për tortën mund të përdorim bishtaja dhe fasulet e kuqe. Më shumë tendencë është përdorimi i djathit, vezëve të kripura,..
 • Pjekja është gjithashtu shumë e thjeshtë. Ti mundesh Përdorni furrën, tiganisjen me ajër, mikrovalën apo edhe një tenxhere orizi te gjitha ne rregull. Për skuqësit, furrat dhe mikrovalët, duhet ta bëni përpara pjekjes.

Tortat e hënës të bëra nga sanduiçe kanë një shije të butë dhe qumështore. Fëmijët apo të rinjtë do ta pëlqejnë më shumë. Nëse keni përbërës të disponueshëm në shtëpi, pse të mos e provoni, apo jo?

Bërja e ëmbëlsirave të hënës me oriz të ftohtë

bej moon cake bang com njerez Cakhia TV
Bërja e ëmbëlsirave të hënës me oriz të ftohtë
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
45 min Lehtë 50,000 VND

Ka ardhur koha për oriz të ftohtë. Kërkoni në Google ose Tiktok dhe do të shihni menjëherë viralitetin e orizit të ftohtë. Përveç recetave shumë kreative si p.sh. të bësh tokbokki, brumë të skuqur, topa peshku të skuqur, ëmbëlsira të bëra me oriz të ftohtë. Tani mund të bëjmë edhe ëmbëlsira të hënës nga orizi i ftohtë. Rezultatet janë po aq të shijshme.

 • Përzieni orizin e ftohtë me 1 lugë gjelle sheqer, vaj gatimi, miell orizi ngjitës dhe pak pluhur kakao/çaj jeshil ose shurup gjethesh pandan për të krijuar ngjyrë dhe shije. Duhet të zgjidhni oriz ngjitës për të bërë këtë tortë. Nëse orizi juaj është i rregullt, shtoni pak ujë
 • Shtrydheni me duar ose shtypeni me një shtypës për ta bërë përzierjen më të butë dhe më të përzier.
 • Hapi i fundit është formimi dhe vendosja e tortës në mes. Mbushja mund të jetë djathë, bishtaja ose vezë të kripura. Atëherë mund të shijoni menjëherë.

Edhe pse nuk mund të jetë si torta në dyqan. Por është gjithashtu një pjatë krijuese dhe e shijshme që ia vlen ta provoni. Shija e gjetheve të çajit jeshil/kakaos/ananasit e pushton shijen e orizit. Ju mund të dëgjoni vetëm aromën e dobët të orizit. Ushqimi është gjithashtu fleksibël dhe i jep gojën. Vlen të provohet!

Tham Khảo Thêm:  Du lịch Tà Xùa cực vui nếu biết 12 tips này

Bërja e ëmbëlsirave të hënës me pelte

torta e hënës së mesit të vjeshtës bang thach perime Cakhia TV
Bërja e ëmbëlsirave të hënës me pelte
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
Mbi 3 orë E mesme 200,000 VND

Nëse jeni të mërzitur me pjekje tradicionale ose ëmbëlsira, duhet ta provoni këtë tortë menjëherë. Është duke bërë ëmbëlsira të hënës nga pelte pelte. E shijshme, e shijshme dhe e bukur. Kushdo që tërheq dorën e tij më shumë se ju mund të bëjë absolutisht ato tufa të bukura ëmbëlsirash.

Përbërësi kryesor që ju nevojitet është të zëvendësoni pjesën e miellit me pluhur pelte. Për mbushjen mund të zgjidhni flan, çokollatë, bishtaja, vezë të kripura, patate të ëmbla lejla etj. Metoda është gjithashtu jashtëzakonisht e thjeshtë, por kërkon edhe njëfarë zgjuarsi dhe përpikëri. Gjatë përgatitjes së tortës, duhet t’i kushtoni vëmendje hapave të mëposhtëm:

 • Gjatë gatimit të pelte pluhur Duhet të mbahet zjarri i ulët, të gatuhet dhe të përzihet mirë. Për të parandaluar grumbullimin e pluhurit, i patretur dhe i pabarabartë.
 • Nëse dëshironi të vendosni mbushjen në mes të pelte, duhet të shikoni kohën lëreni peltenë të ngrijë pak është të vendosësh kernelin e mesëm. Më pas hidhni një shtresë tjetër sipër. Shmangni që shtresa e sipërme të ngrijë sepse do të bëjë që torta të mos lidhet midis shtresave së bashku.
 • Tortën duhet ta vendosim në frigoriferËshtë shumë më mirë ta hani tortën e ftohtë.

Për ta bërë koren e tortës me pelte të mos jetë e mërzitshme, mund të shtoni shurupe frutash, ose lëng frutash të vërtetë. Në varësi të preferencës. Rezultati me siguri do të jetë i bukur për t’u parë!

Bërja e ëmbëlsirave të hënës me mijëra shtresa

Torta e hënës e Festivalit të Mesit të Vjeshtës
Bërja e ëmbëlsirave të hënës me mijëra shtresa
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
2 orë E veshtire 500,000 VND

Për të bërë një tortë të hënës me mijëra shtresa, hapi më i rëndësishëm është procesi i përgatitjes së kores. Duhet të keni teknikën e një kore byreku me mijëra shtresa. Përndryshe, mund të shkojmë lehtësisht në supermarket ose ëmbëlsira për të blerë kore të gatshme për ëmbëlsira me mijëra shtresa.

Torta me shtresa bëhet duke grumbulluar shtresat e brumit së bashku. Sa më shumë shtresa të vendosni së bashku, aq më krokante korja pas pjekjes do të ketë një strukturë krokante dhe sfungjerike. Kur blini guaskën e jashtme, do të jetë shumë më e thjeshtë. Pjesa që duhet të përgatisni është mbushja e kekut. Mund të zgjedhim nga një shumëllojshmëri mbushjesh si bishtaja, çokollatë, djathë etj., në varësi të preferencave tona.

Në fund, para pjekjes, mos harroni të lyeni me një shtresë të verdhë veze për ta bërë ngjyrën e tortës më të bukur dhe të gjallë!

Si të bëni një tortë të pastër të hënës

tortë e hënës së mesit të vjeshtës eatclean turiviu
Bëni ëmbëlsirat e hënës të hanë të pastër
Koha Niveli i vështirë Shpenzimet
2 orë E mesme 500,000 VND

Tortat tradicionale të hënës kanë shumë kalori dhe yndyrna të këqija. Sepse kur bëjmë ëmbëlsira të hënës, na duhet shumë sheqer dhe vaj gatimi për të krijuar një tortë të shijshme dhe të bukur. Për shkak të kësaj, ëmbëlsirat e hënës renditen si një nga ushqimet që shkaktojnë shtim në peshë. Për të kontrolluar kaloritë dhe dietën gjatë këtij viti të ri hënor, le t’i referohemi mënyrës se si të hani ëmbëlsira të pastërta!

Për të bërë një kek hëne diete, thjesht duhet të ndryshojmë përbërësit e mëposhtëm për ta bërë atë më të shëndetshëm dhe më pak kalori. Këta janë përbërësit e mëposhtëm:

 • Zëvendësoni miellin me tërshërë, miell orizi kafe ose miell gruri të plotë.
 • Sheqer në vend të mjaltit, ose sheqer diete për ta ëmbëlsuar
 • Zëvendësoni vajin e gatimit me vajra të shëndetshëm si vaj luledielli, vaj kokosi, vaj kikiriku.
 • Për mbushjen, zgjidhni varietete të tilla si patatet e ëmbla, bishtajat ose arra.

Thjesht bëni disa hapa dhe do të keni një tortë të shijshme, të shëndetshme dhe me pak kalori. Shumë e thjeshtë, e drejtë


Përmbajtja e përpiluar nga Cakhia TV
Kontaktoni: www.Cakhia TV.com

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 10 Cách Làm Bánh Trung Thu Độc Lạ Chuẩn Gen Z . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy